Żywienie dojelitowe

Czym jest żywienie dojelitowe i na czym polega?

Żywienie dojelitowe, inaczej nazywane żywieniem enteralnym to jedna z metod na dostarczenie do organizmu niezbędnych składników odżywczych w sytuacji, gdy nie możesz przyjmować pokarmów drogą doustną lub też gdy masz problemy z przełykaniem pokarmów, przez co nie dostarczasz organizmowi wystarczającej ilości składników odżywczych. Diety dojelitowe przygotowane są w formie płynu, który podawany jest do przewodu pokarmowego poprzez elastyczną rurkę, tzw. zgłębnik (PEG, mikrojejunostomia lub sonda żołądkowa). Substancje odżywcze dostarczane przez taki zgłębnik są podobne do tych, które są dostarczane do przewodu pokarmowego w formie normalnych posiłków, są też naturalnie trawione. Tak przygotowane żywienie zawiera wszystkie substancje odżywcze, których potrzebujesz na co dzień, włączając w to podaż energii, białka, elektrolitów, witamin, pierwiastków śladowych oraz wody.  

Pacjenci zakwalifikowani do żywienia dojelitowego mogą mieć wiele różnych problemów zdrowotnych kwalifikujących ich do rozpoczęcia takiego leczenia żywieniowego, ale łączy ich jedno – nie są oni w stanie spożyć odpowiedniej ilości pokarmu, a to z kolei może szybko doprowadzić do niedożywienia. Odpowiednie odżywianie organizmu jest podstawą do utrzymania prawidłowej masy ciała, często też jest jednym z kluczowych elementów, aby powrócić do zdrowia oraz mieć wystarczające siły na walkę z chorobą.

Nasza oferta obejmuje podłączenie (w warunkach domowych) żywienia enteralnego. Usługa swym zakresem pokrywa również ocenę miejsca założenia zgłębnika pod kontem ewentualnej infekcji czy drożności oraz zmianę opatrunku w obrębie zgłębnika. Personel podczas wizyty doradzi Ci, jak zapobiegać i radzić sobie z ewentualnymi problemami z zakresu: dbania o zgłębnik, prawidłowej jego pielęgnacji; dbania o inne elementy wyposażenia; przestrzegania zaleceń żywieniowych oraz sposobu podawania mieszanek żywieniowych.