Toaleta chorego

toaleta chorego

Opieka nad chorym unieruchomionym długotrwale w łóżku to ogromne wyzwanie dla bliskich, wymagające nie tylko wiedzy w tym zakresie (np. znajomość zasad higieny) ale również delikatności, cierpliwość, empatii oraz wytrzymałości zarówno fizycznej jak i psychicznej.

Toaleta osoby chorej/ leżącej w domu, higiena całego ciała i odpowiednia pielęgnacja skóry jest jednym z podstawowych elementów opieki nad pacjentem. Zapewnia ona choremu nie tylko czystość, estetykę oraz dobre samopoczucie, ale jest również częścią profilaktyki przeciwodleżynowej, zapobiega podrażnieniom czy odparzeniom skóry.

Rodzinie, która z dnia na dzień musi zaopiekować się niesamodzielnym chorym w domu, czynności pielęgnacyjne mogą wydawać się bardzo trudne, wręcz niewykonalne. Tymczasem przy właściwej organizacji oraz odpowiednich wskazówkach / instruktarzu wszystko jest do opanowania. 

Nasz personel wskaże Ci, jak właściwie dokonać toalety ciała w warunkach domowych u pacjenta leżącego. Wskaże Ci również praktyczne udogodnienia oraz wyedukuje Cię w zakresie profilaktyki przeciwodleżynowej.

Harmonogram czynności pielęgnacyjnych osoby chorej

Pacjenta / chorego powinno się myć przynajmniej raz dziennie z użyciem wody i środka myjącego o pH od 5 do 5,5, które nie narusza naturalnej warstwy ochronnej skóry. Głowę należy myć co 5-7 dni, a w razie potrzeby, gdy chory się poci, częściej. Również miejsca intymne powinny być umyte wodą przynajmniej raz dziennie oraz w razie potrzeby po wypróżnieniu. Przynajmniej raz w tygodniu należy „zorganizować” choremu kąpiel w wannie, a jeżeli jest to niemożliwe, to myjemy całe ciało w łóżku.

W celu przeprowadzenia prawidłowej toalety ciała potrzebne będą np. rękawiczki jednorazowe; miska; dzbanek z ciepłą wodą; basen; miska nerkowa; przybory do mycia jamy ustnej (szczoteczka, pasta, kubeczek do płukania, ewentualnie szpatułka i kompresy gazowe); szczoteczka do paznokci; nożyczki i pilniczek; grzebień; ręczniki (jeden duży i dwa małe lub jednorazowe ręczniki chłonne); podkład zabezpieczający pościel; myjki; czyste pieluchomajtki; środki myjące (do użycia z wodą lub/i bez wody); kosmetyki (kremy ochronne, balsam do ciała); zalecane przez lekarza maści czy przybory do golenia.