Cewnikowanie pęcherza moczowego

Cewnikowanie pęcherza moczowego najczęściej stosuje się w celu umożliwienia jego opróżnienia u pacjentów, którzy mają problemy z samodzielnym oddawaniem moczu.

Nasze usługi dotyczą cewnikowania kobiet i mężczyzn w warunkach domowych, z zachowaniem aktualnych standardów i zasad aseptyki.

Zabieg polega na wprowadzeniu elastycznej rurki (cewnika) do pęcherza moczowego przez cewkę moczową. Przed rozpoczęciem zabiegu stosuje się znieczulenie w postaci znieczulenia miejscowego. Cewnikowanie pęcherza moczowego nie jest bolesne, ale wiąże się z wystąpieniem dyskomfortu. Zależnie od tego jaki wymieniamy cewnik (z jakiego materiału jest wykonany dren –  cewnik lateksowy lub cewnik silikonowy) wyznacza się termin wymiany cewnika.

Podczas wizyty nasz personel przeprowadzi z Państwem rozmowę wyjaśniająco – edukacyjna dotyczącą pielęgnacji pacjenta z założonym cewnikiem. Pamiętać należy o właściwym nawodnieniu chorego, zapewnieniu właściwego odpływu moczu, regularnym opróżnienia i wymianie worka do zbiórki moczu, dbaniu o higienę okolicy krocza oraz regularnej ocenie diureza ( ilość moczu, kolor moczu).

Nasi pracownicy posiadają również doświadczenie w zakładaniu cewnika moczowego u  mężczyzn, co odróżnia nas od wielu firm (nie każdy podejmuje się cewnikowania mężczyzn ponieważ wymaga to większej wprawy niż w przypadku kobiet, ponad to męska cewka moczowa jest dłuższa i może wystąpić przerost gruczołu prostaty)

Przebieg procedury założenia cewnika do pęcherza moczowego

Wśród wskazań do przeprowadzenia cewnikowania pęcherza moczowego zliczymy ostre lub przewlekłe zatrzymanie moczu; konieczność monitorowania diurezy (ilości oddawanego moczu), leczenie ran lub odleżyn okolicy pośladków i krocza u chorych leżących lub z nietrzymaniem moczu, u których dochodzi do zanieczyszczania leczonych obszarów moczem i w związku z tym niemożliwa jest ich skuteczna pielęgnacja oraz w przypadku niektórych przypadków nietrzymania moczu.

Wśród przeciwwskazań związanych z cewnikowaniem pęcherza moczowego powinniśmy wymienić przerwanie cewki moczowej lub jego podejrzenie oraz ostrą chorobę zapalną gruczołu krokowego.

Pierwszym krokiem wykonywania procedury jest skompletowanie niezbędnego sprzętu. Następnie należy odpowiednio ułożyć pacjenta (kobiety układamy w pozycji leżącej na plecach, z nogami zgiętymi w stawach kolanowych i rozstawionymi na boki natomiast mężczyzn w pozycji leżącej na plecach z wyprostowanymi nogami). Trzecim krokiem jest odkażenie okolicy ujścia cewki moczowej. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie do cewki moczowej żelu z lidokainą poprzez jego wstrzyknięcie. Żelem pokrywa się również końcówkę cewnika. Następnie cewnik wprowadza się do cewki i dalej do pęcherza. Pojawiający się w drenie mocz, świadczy o prawidłowo wykonanej procedurze. Proces cewnikowania kończy uszczelnienie cewnika (woda do wstrzykiwań), co ma zapobiegać jego wysunięciu oraz podłączenie worka do zbiórki moczu.

pęcherz cewnikowanie