Zastrzyki - iniekcja

Zastrzyk (iniekcja) jest zabiegiem polegającym na wprowadzeniu za pomocą igły i strzykawki roztworu zawierającego odpowiedni lek np. leki przeciwbólowe, leki przeciwzakrzepowe, hormony, antybiotyki do organizmu pacjenta w celu osiągnięcia efektu terapeutycznego jedną z dróg podaży leków w iniekcjach tj. droga dożylna (i.v) droga domięśniowa (i.m) droga podskórna (s.c) droga śródskórna (i.c).

Nasza firma oferuje państwu wykonanie zastrzyków podskórnie, śródskórnie, domięśniowo i dożylnio w warunkach domowych. Nasz wykwalifikowany zespół posiada również uprawnienia w zakresie obsługi wkłucia centralnego (CVC) czy portu naczyniowego (założenie igły Hubera).

Pragniemy również uczulić Państwa, że niezależnie od rodzaju zastrzyku (dożylny, domięśniowy, podskórny, śródskórny) powinien od być podawany wg zlecenia lekarza, a ponadto powinien on być wykonany tylko przez wykwalifikowany personel medyczny (np. pielęgniarka, lekarz, ratownik medyczny). Niewłaściwie podawane w warunkach domowych leków może przyczynić się do wystąpienia niepożądanych efektów ubocznych iniekcji m.in. zakażenie, ból, ropień, krwiak itd.

Iniekcja dożylna

Procedura podania leków w formie dożylnej to – rodzaj zastrzyku polegający na wprowadzeniu do naczynia żylnego igły lub wkłucia typu venflon w celu podania leku do krwiobiegu pacjenta.

Iniekcja domięśniowa

Procedura podania leku polega na wprowadzeniu igły do mięśnia i podaniu w ten sposób płynnego roztworu, najczęściej leku. Objętość wstrzykiwanego domięśniowo płynu nie powinna być większa niż 5 ml. Zastrzyki domięśniowe to często wybierany sposób podania leku, ponieważ w ten sposób omija się krążenie wątrobowe i przyspiesza się wchłanianie leku. Najczęściej zastrzyk domięśniowy wykonuje się w pośladek, ponieważ mięsień pośladkowy jest bardzo dużym mięśniem i jest silnie ukrwiony.

Iniekcja podskórna

Procedura podania podskórnie polega na podaniu substancji czynnej do tkanki tłuszczowej znajdującej się pomiędzy skórą a mięśniami.  Iniekcje wykonuje się je najczęściej w brzuch, zewnętrzną stronę ramienia i zewnętrzną stronę uda. Wchłanianie jest mniej gwałtowne niż w przypadku podania dożylnego lub domięśniowego, a także spowolnione. Z tego powodu podana substancja działa dłużej. W taki sposób możemy podać m.in. insulinę lub leki przeciwzakrzepowe.

Iniekcja śródskórna

Procedura iniekcji polega na wprowadzeniu igły pod kątem l0-l5° pod skórę ruchem półobrotowym, tak aby ścięcie igły znajdowało się w całości w tkance, a następnie podaniu leku tak aby powstał wyraźny bąbel o średnicy kilku milimetrów.