Usunięcie szwów / staplerów
Usunięcie szwów jest zabiegiem kończącym leczenie chirurgiczne. Następuje ono po zasklepieniu rany, kiedy nie ma już zagrożenia dla dalszego gojenia i ponownego jej otwarcia.
Jeśli szwy wykorzystane w trakcie operacji, nie są szwami rozpuszczalnymi, to trzeba je usunąć. Trwa to dosłownie chwilkę i jest w zasadzie zabiegiem bezbolesnym. O tym, kiedy szwy nadają się do wyciągnięcia decyduje lekarz, a informacja taka powinna być umieszczona w zaleceniach dla pacjenta (karta informacyjna z leczenia szpitalnego) Szwy zawsze należy usuwać w wyznaczonym przez lekarza terminie. Zwykle wyciąga się je po ok. 5 -14 dniach od ich założenia. Wszystko zależy od wielkości rany, jej umiejscowienia oraz rodzaju zastosowanych nici chirurgicznych. Zdjęcie szwów zbyt wcześnie grozi niepełnym zrośnięciem się rany. Jeśli natomiast będziemy zbyt długo zwlekać z ich usunięciem, mogą wrosnąć w skórę. Wówczas wyciągnięcie szwów nie będzie już takie proste. Sam zabieg stanie się też bardziej bolesny, a ponadto zwiększy się ryzyko powstania nieestetycznej blizny (bliznowca).
Pierwszym krokiem przed przystąpieniem do wykonania procedury jest dezynfekcja skóry pacjenta odpowiednim środkiem dezynfekującym. W kolejnym kroku pielęgniarka unosi pęsetą koniec szwu, aż do ukazania się fragmentu nici, przecina ją nożyczkami lub skalpelem (nici chirurgiczne), a następnie usuwa poprzez pociągnięcie lub w przypadku stapkerów usuwa je za pomocą specjalnego urządzenia.
Zalety stosowanie zszywek / staplerów (tzw. szwów mechanicznych)
- skraca czas operacji ( bardzo szybko zakłada się szew mechaniczny używając tzw. sztaplera)
- niezbyt duża traumatyzacja tkanek- czyli brzegi rany są zbliżone do siebie na równi
- odpowiednie naciągnięcie brzegów rany co powoduje lepsze ukrwienie i szybsze wygojenie oraz zapobiega martwicy tkanek
- umożliwienie również wykonania zespoleń w trudnych miejscach
- zmniejszenie utraty krwi w czasie operacji
- blizna cechująca się dobrym efektem kosmetycznym