Lewatywa

lewatywa

Lewatywa (inna nazwa to enema przeczyszczająca) jest zabiegiem medycznym, który polega na wlewaniu przez odbyt płynu do jelita grubego po to, aby usunąć zalegające w nim masy kałowe. Jest to zabieg medyczny i powinien być wykonany z określonych wskazań. Przede wszystkim lewatywa jest wykonywana w sytuacji, kiedy pacjent cierpi z powodu uporczywych, nawracających zaparć, które nie ustępują u niego pomimo właściwej lekkostrawnej i bogatobłonnikowej diety oraz właściwego leczenia farmakologicznego. Zdarza się, że wykonanie enemy zalecane jest u pacjentów z kolostomią lub u pacjentów objętych opieką paliatywna przyjmującą leki opioidowe czy pacjentów długotrwale unieruchomionych w łóżku.

Irygację jelita grubego wykonywana u pacjentów ze sztucznym odbytem (kolostomią) ma zastosowanie nie tylko do usuwania powstających zaparć, ale jej regularne przeprowadzanie może być przyczyną poprawy/ zwiększenia komfort życia stomika, przyczyniając się do zapobiegania: niekontrolowanym lub nieregularnym wypróżnieniom czy powstaniu przepukliny okołostomijnej.

 Zabieg wykonania wlewu przeczyszczającego jest bezbolesny, ale może wiązać się z odczuwaniem dyskomfortu przez pacjenta.

Lewatywy nie stosuje się u dzieci, które nie ukończyły trzeciego roku życia (u najmłodszych dzieci lewatywę można wykonać jedynie ewentualnie w warunkach szpitalnych pod stałym lekarskim nadzorem).